راههای پیشگیری از سرطان ریه غیر سلول کوچک (نان اسمال سل) 

 

همه موارد سرطان ریه در حال حاضر قابل پیشگیری نیستند اما کارهایی برای کاهش احتمال ابتلا به آن میتوانید انجام دهید مثلا میتوانید آن دسته از عوامل زمینه ساز این بیماری را که قابل تغییر هستند، کنترل کنید.

از مصرف محصولات تنباکو پرهیز کنید 

بهترین راه کاهش خطر سرطان ریه این است که سیگار نکشید و از کلیه دخانیات پرهیز کنید و دود سیگار دیگران را نفس نکشید. اگر پیش از ابتلا به سرطان، سیگار را ترک کنید، بافت آسیب دیده ریه به تدریج شروع به ترمیم خود مینماید. در هر سنی که باشید و هر مدتی که سیگار کشیده باشید، ترک سیگار خطر سرطان ریه را در شما کاهش داده و طول عمرتان را بیشتر میکند. اگر میخواهید سیگار را کنار بگذارید اما نمیتوانید، از مشاوره کمک بگیرید.

از قرار گیری در معرض گاز رادون پرهیز کنید 

گاز رادون یک عامل مهم سرطان ریه است بنابراین با آزمایش میزان گاز رادون موجود در خانه و کاهش آن در صورت لزوم، خطر سرطان ریه را میتوانید کاهش دهید.

از قرار گیری در معرض مواد شیمیایی پرهیز کنید 

اجتناب از قرار گیری در معرض مواد شیمیایی عامل سرطان در محیط کار یا هر جای دیگر، به کاهش خطر سرطان ریه کمک میکند.

رژیم غذایی سالم داشته باشید 

رژیم غذایی سالم مملو از میوه ها و سبزیجات میتواند به کاهش خطر سرطان ریه کمک نماید. برخی شواهد نشان میدهند برنامه غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات میتواند به پیشگیری از سرطان ریه در افراد سیگاری و غیر سیگاری، کمک نماید. اما هر تاثیر مثبتی در مصرف میوه و سبزیجات بر خطر سرطان ریه ، بسیار کمتر از افزیش خطر ناشی از سیگار است.

تلاش برای به حداقل رساندن سرطان ریه در افراد سیگاری و افرادی که سابقا سیگار میکشیدند، با دادن دوز بالای ویتامینها یا مواد شبه ویتامین تا کنون موفقیت آمیز نبوده است. در حقیقت برخی پژوهشها دریافته اند مکملهای بتاکاروتن (ماده مغذی مربوط به ویتامین آ) احتمال سرطان ریه در این افراد را بیشتر میکند.

 

برخی افرادی که به سرطان ریه مبتلا میشوند، هیچ ریسک فاکتور مشخصی ندارند. اگر چه در حاضر حاضر میدانید از اکثریت موارد سرطان ریه چگونه پیشگیری کنیم اما در حال حاضر نمیدانیم چگونه از تمامی موارد آن جلوگیری نماییم.

 

https://www.cancer.org/cancer/non-small-cell-lung-cancer/causes-risks-prevention/prevention.html