بواسیر یا هموروئید (Hemorrhoids) به ورم رگهای خونی داخل مقعد گفته میشود. بواسیر در بزرگسالان نسبتا شایع است . این وضعیت ممکن است خیلی آزار دهنده باشد اما در برخی موارد با روشهای خانگی قابل درمان است. در سایر موارد با روشهای پزشکی باید درمان شود.

بستن بواسیر با کش یا حلقه (Hemorrhoid banding یا rubber band ligation) یک روش درمانی برای بواسیر در مواردی است که درمانهای ساده تر موثر نبوده اند. این تکنیک کم تهاجمی است و در آن قاعده بواسیر با یک حلقه کشی بسته میشود تا خون رسانی به آن متوقف شود (شکل زیر). سپس زایده بواسیر کوچک شده و می افتد.

 

 

علت نیاز به درمان بستن بواسیر با کش جیست؟

در بسیاری از موارد درمانهای خانگی مثل خوردن غذاهای پر فیبر، سرما دهی و نشستن در تشت حاوی آب گرم برای بهبود بواسیر کفایت میکند. اما اگر این روشها موثر نبود، پزشک ممکن است درمانهای دیگری مانند کرم یا پمادهای موضعی حاوی هیدروکورتیزون یا نارون کوهی (ویچ هزل witch hazel) را توصیه نماید.

با این حال گاهی اوقات با این روش ها هم بواسیر بهبود نمی یابد و اقدامات جدی تری لازم است. بواسیر میتواند درد و خارش زیادی ایجاد کرده و فرد را اذیت نماید. در برخی موارد خونریزی نیز به خصوص پس از دفع، تجربه میشود. این انواع بواسیر معمولا باید با روشهایی مانند بستن حلقه کشی و یا جراحی درمان شوند.

در کسانی که سابقه خانوادگی سرطان روده وجود دارد ممکن است پزشک ابتدا روده را کامل بررسی کند و سپس نوع درمان را انتخاب نماید. ممکن است لازم باشد این افراد مرتبا (چند سال یک بار) کلونوسکوپی انجام بدهند.

 

چگونه برای عمل بستن بواسیر با کش آماده شوم؟

اقدامات لازم پیش از این درمان بواسیر به صورت زیر است:

اگر دارویی مصرف میکنید یا بیماری خاصی دارید به اطلاع پزشک برسانید (این شامل هر گونه گیاه دارویی در غلظت بالا و داروهای بدون نسخه نیز میشود)

اگر لازم باشد تحت بیهوشی قرار بگیرید از نیمه شب نباید هیچ چیزی بخورید یا بیاشامید

اگر چه درمان بواسیر ساده و سریع است اما بهتر است از کسی بخواهید شما را به منزل برساند و در یکی دو روز اول پیش شما بماند تا در کارهای خانه به شما کمک کند که فشار زیادی بر شما وارد نشود

 

بستن بواسیر با حلقه یا کش چگونه است؟

این درمان بواسیر معمولا سرپایی انجام میشود و نیازی نیست شب را در بیمارستان بمانید. ممکن است پزشک این کار را در مطب خود انجام بدهد.

پیش از شروع درمان، تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی قرار میگیرید. اگر بواسیر خیلی درد داشته باشد یا براورد شود که عمل طولانی میشود (به دلیل زیاد بودن ضایعات بواسیر) از بیهوشی استفاده میشود.

پزشک یک آنوسکوپ را از مقعد وارد راست روده میکند تا به ضایعه بواسیر برسد. آنوسکوپ یک لوله کوچک حاوی لامپ است. سپس ابزار کوچکی به نام لیگاتور از طریق آنوسکوپ وارد بدن میشود.

پزشک با استفاده از لیگاتور، یک یا دو کش را در قاعده هموروئید می بندد تا جریان خون رسانی به آن را محدود نماید. این فرایند برای تمامی توده های بواسیر انجام میشود.

اگر پزشک متوجه وجود لخته خون شود، آن را برمیدارد.

 

درمان بواسیر با بستن حلقه کشی چقدر طول میکشد؟

به طور کلی بستن بواسیر تنها چند دقیقه زمان می برد اما اگر چندین ضایعه بواسیر داشته باشید عمل طولانی تر میشود.

 

شرایط من پس از بستن بواسیر با حلقه یا کش چگونه خواهد بود؟

پس از این درمان بواسیر خشک میشود و می افتد. حدود یک یا دو هفته طول میکشد تا این اتفاق بیفتد. ممکن است شما حتی متوجه افتادن ضایعه بواسیر نشوید چرا که معمولا در حین اجابت مزاج این اتفاق می افتد.

پس از درمان بواسیر با کش، تا چند روز ممکن است عوارض زیر را تجربه کنید:

نفخ

باد شکم

دل درد

ورم شکم

یبوست

ممکن است برای کمک به جلوگیری از یبوست و نفخ، برایتان مسهل تجویز شود. نرم کننده مدفوع نیز موثر است.

 

خونریزی پس از درمان بواسیر با کش، طبیعی است؟

ممکن است تا چند روز پس از این درمان کمی خونریزی داشته باشید. این کاملا طبیعی است اما اگر خونریزی پس از دو یا سه روز متوقف نشده است با پزشک خود تماس بگیرید.

 

درمان بواسیر با بستن کش چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟

این روش نسبتا ایمن و بی خطر است. با این حال برخی عوارض ممکن است اتفاق بیفتد. این عوارض عبارتند از:

عفونت

تب و لرز

خونریزی زیاد در حین اجابت مزاج

مشکلات ادراری

بازگشت بواسیر

در صورتی که هر یک از این علائم را تجربه میکنید، با پزشک تماس بگیرید.

 

دکتر بهزاد رحمانی