سندرم روده تحریک پذیر (IBS) که به آن روده عصبی هم میگویند افراد زیادی را درگیر میکند و مشکلاتی برای آنها به وجود می آورد. با این حال این اختلال گوارشی چندان شناخته شده نیست و درمان قطعی ندارد. روده عصبی خود ممکن است عوارضی را به وجود بیاورد که برخی از آنها باید جداگانه درمان شوند. با این حال هیچ یک از عوارض این وضعیت پزشکی خطرناک نیستند. سندرم روده تحریک پذیر به سرطان یا مشکلات روده ای جدی دیگر منجر نمیشود.

عوارض سندرم روده تحریک پذیر  

  • گیر کردن مدفوع (fecal impaction)

اگر مدت طولانی یبوست داشته باشید ممکن است مدفوع در روده بزرگ گیر کند. گاهی اوقات دفع آن خیلی سخت میشود و ممکن است درد ایجاد کند. به این حالت گیر کردن مدفوع میگویند. گیر کردن مدفوع علائمی مثل سردرد، حالت تهوع و استفراغ ممکن است ایجاد کند. این وضعیت بیشتر در سالمندان دیده میشود. اگر علائم آن را دارید باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

  • عدم تحمل غذا (Food intolerance)

برخی غذاها باعث میشوند وضعیت روده عصبی بدتر شود. در هر کسی غذایی که اذیت میکند میتواند متفاوت باشد اما برخی از قطع مصرف گندم، لبنیات، قهوه، تخم مرغ، مخمرها، سیب زمینی و مرکبات سود میبرند. قندها و چربی ها نیز ممکن است وضعیت کسانی که اسهال دارند را بدتر کنند.

  • سوء تغذیه

عدم مصرف برخی غذاها به دلیل اذیت شدن دستگاه گوارش ممکن است باعث شود برخی گروههای غذایی را حذف کنید و از برخی مواد مغذی مهم محروم شوید.

  • بواسیر (هموروئید)

بواسیر به ورم رگهای خونی اطراف مقعد (سوراخی که از آن مدفوع بیرون می آید) گفته میشود که میتواند درد و خونریزی به دنبال داشته باشد. اگر مدفوع خیلی سفت یا خیلی شل باشد بواسیر را بدتر میکند. اگر بواسیر دارید یا در ناحیه مقعد یا هنگام دفع درد یا خونریزی دارید به پزشک مراجعه کنید. این وضعیت در مراحل اولیه با کرم و دارو وو درمانهای ساده قابل درمان است.

 

 دکتر بهزاد رحمانی