در پژوهشها ارتباط قوی بین چاقی و بواسیر (هموروئید Hemorrhoid) دیده شده است. بواسیر در افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند به چند دلیل شایعتر است.

کسانی که وزن زیادی دارند، رگهای خونی اطراف مقعد و راست روده شان دائما تحت فشار این وزن اضافی قرار میگیرد و احتمال ایجاد هموروئید را افزایش میدهد. از طرفی اگر از قبل دچار این مشکل باشید چاقی میتواند آن را بدتر کند.

علاوه بر این که فشار ناشی از وزن اضافی بر رگهای مقعد باعث بواسیر میشود، یکی دیگر از عوامل شیوع آن در بین افراد چاق تغذیه نامناسب و مصرف کم فیبر است. فیبر موجود در غذا باعث کاهش احتمال یبوست میشود. از آنجایی که افراد چاق معمولا بیشتر غذاهای پر چربی، شیرین و شور میخورند و فیبر کمتری مصرف میکنند، بیشتر دچار مشکل یبوست و بواسیر میشوند. یبوست باعث میشود مدفوع سفت شده و در حین دفع فشار بیشتری بر راست روده و مقعد وارد آورد.

 

کسانی که بواسیر دارند میتوانند با بیشتر کردن مصرف فیبر تا حد زیادی جلوی مشکلاتی مانند یبوست و مشکلات جدی تر دستگاه گوارش را بگیرند.

همچنین افراد چاق معمولا تحرک کمتری دارند که این خود باعث افزایش احتمال یبوست و در نتیجه بواسیر میشود. مصرف زیاد آب و مایعات و ورزش منظم به کاهش احتمال بواسیر کمک میکند.

یکی دیگر از مزیتهای افزودن فیبر مصرفی این است که فیبر باعث میشود مدت طولانی تری سیر بمانید بنابراین به کاهش وزن اضافی کمک میکند. بهتر است فیبر را در طول روز تقسیم کنید. بهترین راه افزایش مصرف فیبر، خوردن سبزیجات زیاد و میوه همراه با غذا و در میان وعده ها است 

 دکتر بهزاد رحمانی