آیا بیماری کرون باعث بواسیر میشود 

درد بواسیر (هموروئید) یک مشکل شایع در سرتاسر دنیاست. در واقع حدود دو سوم مردم دنیا حداقل یک بار در زندگی خود مشکل بواسیر را تجربه میکنند. اما بیماری کرون یک بیماری شایع نیست. بسیاری از افراد ممکن است بواسیر و بیماری کرون را اشتباه بگیرند. با این حال بسیاری از افراد که بیماری کرون دارند از بواسیر نیز ممکن است رنج ببرند.

 

بواسیر یا بیماری کرون؟ 

بواسیر به متورم شدن رگهای دیواره مقعد گفته میشود. این وضعیت ممکن است در مجرای مقعد یا بیرون از آن ایجاد شود به همین دلیل، بواسیر به دو گروه بواسیر داخلی و بواسیر خارجی تقسیم میشود. بواسیر به لمس حساس است و اغلب خارش ایجاد میکند. ممکن است خونریزی و ایجاد رگه هایی از خون قرمز روشن در مدفوع نیز در بواسیر تجربه شود که با خونریزی روده در بیماری کرون میتواند متفاوت باشد.

خونریزی بیماری کرون بستگی به این دارد که کجای روده التهاب پیدا کرده و درگیر شده است. در بیماری کرون احتمال خونریزی روده بزرگ یا راست روده بیشتر از روده کوچک است. این خون را ممکن است در مدفوع بتوانید ببینید. هر چه محل خونریزی دورتر از مقعد باشد و مدت زمان بیشتری طول بکشد تا با مدفوع دفع شود، رنگ آن تیره تر میشود. علاوه بر این، گاهی علائم دیگری مانند دل درد، تب، تهوع، استفراغ، کاهش وزن و کاهش اشتها نیز در بیماری کرون وجود دارد.

 

متاسفانه بواسیر در کسانی که بیماری کرون دارند، شایعتر است. چون علائم بیماری کرون از جمله اسهال مزمن و یبوست مزمن، فشار زیادی بر رگهای مقعد و راست روده وارد می آورد. کنترل علائم بیماری کرون با مصرف دارو، رژیم غذایی و مداخله جراحی به کاهش احتمال بواسیر یا جلوگیری از بدتر شدن آن کمک میکند.

علائم بواسیر به شدت بیماری کرون نیست اما این به این معنی نیست که میتوانید از آن چشم پوشی کنید. خونریزی زیاد در بواسیر میتواند منجر به کم خونی شود و خارش و درد مزمن آن باعث میشود موقع رانندگی یا وقتی در محل کار بر روی صندلی نشسته اید، عصبی شوید. بواسیر همیشه خود به خود برطرف نمیشود و گاهی اوقات نیاز به مداخله پزشکی و جراحی دارد.

اگر نگران علائم خود هستید و فکر میکنید ممکن است بواسیر یا مشکل روده ای دیگری داشته باشید، حتما برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص درست و درمان به موقع دریافت کنید.