اگر کولیت اولسراتیو دارید، طبیعی است که دل درد، اسهال و علائم گوارشی دیگر داشته باشید. ۳۰ درصد از کسانی که دچار این بیماری هستند، علاوه بر اینها ورم و درد مفصل را نیز تجربه می‌کنند. ورم و درد مفاصل شایع ترین علامت غیر گوارشی در بیماری کولیت اولسراتیو است.

ارتباط بین کولیت اولسراتیو و درد مفصل چیست؟

کولیت اولسراتیو نوعی بیماری التهابی روده است. درد مفصل همراه با تورم شایعترین عارضه غیر گوارشی بیماری های التهابی روده به شمار می آید. علت آن ممکن است ژن هایی باشد که باعث می شود بیشتر بیماران مبتلا به بیماری های التهابی روده، مستعد آرتروز باشند.

دو نوع مشکل بر مفاصل بیماران کولیت اولسراتیو تاثیر می گذارد: ۱) درد آرترالژی (Arthralgia) مفاصل بدون التهاب یا ورم و قرمزی و ۲) آرتروز که درد مفصل همراه با التهاب است‌.

آرتروز در بیماری کولیت اولسراتیو کمی متفاوت با آرتروز معمولی است. مثلا این که این نوع آرتروز معمولاً در سنین پایین شروع می شود و آسیب بلند مدت مفاصل به وجود نمی آورد. مفاصل ورم کرده و دردناک می شوند اما به محض کنترل التهاب روده، به وضعیت طبیعی باز می گردند.‌

چند نوع آرتروز ممکن است در بیماران کولیت اولسراتیو اتفاق بیفتد:

 • آرتروز محیطی 

آرتروز محیطی(Peripheral arthritis) بر مفاصل بزرگ دست و پا تاثیر می‌گذارد مانند زانو، قوزک، مچ، شانه و آرنج.

میزان درد تابعی از علائم کولیت اولسراتیو است بنابراین اگر درد بیماری شدیدتر باشد، علائم آرتروز هم شدیدتر خواهد بود. پس از برطرف شدن علائم روده، ورم و درد مفصل نیز برطرف می شود.

 • آرتروز محوری 

آرتروز محوری (Axial arthritis) که به اسپوندیلیت نیز شناخته می شود، پایین ستون فقرات و مفاصل لگن را تحت تاثیر قرار می دهد. آرتروز محوری ممکن است باعث جوش خوردن استخوان های ستون فقرات به یکدیگر و محدود کردن حرکت شود.‌

 • اسپوندیلیت آنکیلوزان 

اسپوندیلیت آنکیلوزان (Ankylosing spondylitis) نوع شدیدتر توروز ستون فقرات است و بر انعطاف پذیری و قابلیت خم شدن بیمار تاثیر می گذارد. این وضعیت باعث می شود احساس سفتی در کمر داشته باشید. این نوع آرتروز با درمان بیماری کولیت اولسراتیو و برطرف شدن علائم بهبود نمی یابد. 

 

  برای کاهش درد مفصل چه کاری میتوان انجام داد

درمان بستگی به نوع درد مفصل دارد. کسانی که دچار ورم و درد آرتروز محیطی هستند، معمولاً می توانند با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپرین یا ایبوپروفن درد را کنترل کنند. با این حال این داروها ممکن است روده را تحریک کرده و التهاب را تشدید نمایند. بنابراین معمولاً گزینه‌ های خوبی برای بیماران کولیت اولسراتیو نیست به جای آن ممکن است دکتر برنامه دارو درمانی زیر را برای کاهش التهاب مفاصل و روده ها در نظر بگیرد: 

 • داروهای استروئیدی مانند پردنیزون
 • داروی سرکوب کننده ایمنی متوترکسات
 • داروهای روماتیسم مانند سولفاسالازین
 • داروی توفاسیتینیب که التهاب را در بیماران کولیت اولسراتیو کاهش می دهد. این دارو جزء داروهای بازدارنده ادم کیاناز محسوب می‌شود. همچنین از آن برای کاهش التهاب آرتروز روماتیسمی و آرتروز پسوریاتیک استفاده می شود.
 • داروهای بیولوژیک مانند آدالیموماب، سرتولیزوماب و اینفلیکسیماب. داروهای بیولوژیک آرتروز محوری و اسپوندیلیت آنکیلوزان را هم درمان میکنند. حتماً باید برنامه دارویی تجویز شده پزشک را رعایت کنید تا از آسیب دیدگی دائمی مفصل جلوگیری شود.

علاوه بر مصرف دارو می‌توانید درد مفصل را با درمان های خانگی زیر آرام کنید: 

 • کیسه آب گرم یا حوله گرم روی مفاصل دردناک بگذارید.‌
 • ورزش های کششی انجام بدهید تا دامنه حرکتی مفصل حفظ شود. با کمک فیزیوتراپیست می‌توانید ورزش های مناسب مفاصل را یاد بگیرید.‌
 • مقداری یخ را در حوله بپیچید و آن را روی مفاصل دردناک بگذارید.