توراسیک اوت لت چیست؟ 

توراسیک اوت لت فضایی است که در بالای اولین دنده و پشت استخوان ترقوه قرار میگیرد. عضلاتی این فضا را احاطه میکنند. توراسیک اوت لت از قاعده گردن تا زیر بغل در هر دو طرف بدن امتداد دارد.

 

چه عواملی باعث سندرم توراسیک اوت لت میشوند؟ 

  • وجود دنده گردنی
  • از هر دویست نفر، یک نفر با دنده اضافه ای در بالای اولین دنده متولد میشود که به آن دنده گردنی گفته میشود. بنابراین این وضعیت مادرزادی است. یک نفر از هر ده نفری که دنده گردنی دارد، دچار سندرم توراسیک اوت لت میشوند. بنابراین بیشتر کسانی که دنده گردنی دارند، مشکلی برایشان پیش نمی آید. وجود دنده گردنی در برخی، باعث میشود ساختارهایی که از این محدوده سینه عبور میکنند، تحت فشار قرار بگیرند.
  • عوامل مادرزادی

علاوه بر دنده گردنی، عوامل مادرزادی دیگری هم باعث سندرم توراسیک اوت لت میشود. برخی افراد با یک نوار بافتی اضافی در زیر پوست اطراف توراسیک اوت لت به دنیا می آیند که به آن fibrous band میگویند. این وضعیت کمی شبیه به دنده گردنی است و باعث میشود در برخی افراد، ساختارهای توراسیک اوت لت تحت فشار قرار بگیرند. وجود عضله اضافی در این محدوده نیز که یک وضعیت مادرزادی است ممکن است باعث تنگی فضا و بروز سندرم توراسیک اوت لت شود. همچنین در برخی افراد از بدو تولد، بزرگی یا کشیده شدن یک مهره در گردن چنین نتیجه ای به بار می آورد.

  • حوادث

در کسانی که سندرم توراسیک اوت لت دارند، سابقه نوعی جرات در ناحیه گردن بسیار شایع است. مثل تکان و ضربه شلاقی محکمی که در تصادف ماشین تجربه میشود. صدمه دیدن در تصادف باعث میشود ساختارهای گردن و دیواره سینه کمی حرکت کنند و فضای توراسیک اوت لت تنگ تر شود. اگر استخوان ترقوه بشکند، قطعات شکسته استخوان یا خونریزی ناشی از شکستگی ممکن است باعث تنگی توراسیک اوت لت شود.

 

  • حرکات تکراری مکرر

سندرم توراسیک اوت لت در کسانی که شغلی دارند که در آن دائما حرکتی را باید تکرار کنند یا کار زیادی با محدوده بالای سر خود دارند، شایع تر است. این حرکات منجر به مستهلک شدن و صدمه دیدن عصبهای شبکه عصبی بازویی میشود. همچنین کسانی که خیلی ورزش میکنند، به خصوص ورزشهایی که در آنها بازو حرکت تکراری زیادی دارد (مثل شناگران، پرتاب وزنه کاران و پرتاب نیزه کاران) بیشتر دچار سندرم توراسیک اوت لت میشوند.

  • حالت نامناسب بدن

کسانی که در حین کار حالت بدنشان مناسب نیست و شانه هایشان افتاده است بیشتر دچار سندرم توراسیک اوت لت میشوند. نشستن جلوی کامپیوتر به مدت طولانی با حالت نامناسب بدن، نامناسب بودن موقعیت میز کار و نامناسب بودن صندلی از جمله عوامل بروز این سندرم هستند چرا که باعث تنگ شدن فضای توراسیک اوت لت میشوند.

همچنین زنانی که سینه های بزرگی دارند ممکن است دچار این مشکل شوند. سینه ها عضلات دیواره سینه را جلو میکشند. این ممکن است باعث شود توراسیک اوت لت تنگ شده و علائم این سندرم بروز نماید.

  • مشکلات عروقی

تنگی و گرفتگی یا بسته شدن سرخرگ یا سیاهرگ زیر ترقوه ای یکی دیگر از عوامل سندرم توراسیک اوت لت است. برخی افراد ممکن است از بدو تولد مشکل تنگی یکی از این عروق را داشته باشند. در این افراد ممکن است در صورت استفاده زیاد از بازو (مثلا هنگام وزنه برداری یا کار با بازو در حالتی که بالای سر قرار دارد با مدت طولانی)، لخته خون تشکیل شود.

در برخی دیگر از افراد، تنگی رگ ممکن است در اثر عوامل دیگری مانند دنده گردنی ایجاد شود. به دلیل تنگی فضا، احتمال تشکیل لخته خون در سرخرگ یا سیاهرگ زیر ترقوه ای بیشتر میشود که این امر منجر به علائم متداول تحت فشار قرار گرفتن رگ خونی میشود.

چه کسانی بیشتر دچار سندرم توراسیک اولت لت میشوند؟ 

به طور کلی باید گفت این سندرم در زنان شایعتر از مردان است و در بین 20 تا 80 سالگی بیشتر شایع است اما در حوالی 40 سالگی بیشترین شیوع را دارد. همان طور که گفته شد، اغلب کسانی که سندرم توراسیک اوت لت دارند، اخیرا دچار صدماتی در ناحیه گردن شده اند. این سندرم در کسانی که در شغلشان حرکات تکراری دارند یا برخی ورزشکاران که از بازو زیاد استفاده میکنند، بیشتر متداول است.

 

دکتر بهزاد رحمانی 

 لطفاً جهت هرگونه سوال و مشاوره با شماره همراه 09120758267 تماس حاصل نمایید