غده تیروئید یکی از مهمترین غده های بدن است. این غده با ترشح هورمون های تیروکسین (T4)، تری یدوتیرونین (T3) و کلسی تونین، متابولیسم و رشد بدن را تنظیم می کند. مانند هر عضو دیگری از بدن تیروئید نیز در زنان و مردان دچار اختلالاتی می شود. در این مقاله قصد داریم تا اثر مشکلات تیروئید را بر روی زنان و در دوره های مختلف زندگی آن ها بررسی کنیم.

اختلالات تیروئیدی چگونه بر بدن یک زن تأثیر می گذارد؟

عملکرد غده تیروئید ارتباط زیادی با دستگاه تولید مثل زنان دارد، به خصوص اگر تیروئید بیش فعال یا کم کار باشد. این عدم تعادل در سطوح هورمونی ممکن است زنان را در زمان بلوغ، بارداری، تولد نوزاد و یائسگی تحت تاثیر قرار دهد.

مشکلات تیروئید چطور می تواند بر بلوغ زنان تاثیر بگذارد؟

اختلالات تیروئید می تواند به طور غیر طبیعی باعث بلوغ و قاعدگی زودتر یا دیرتر شود. علاوه بر این، سطوح بالا یا پایین هورمون تیروئید می‌تواند باعث قاعدگی های بسیار سبک یا سنگین، دوره های قاعدگی بسیار نامنظم یا قاعده نشدن (بیماری به نام آمنوره) شود.

تاثیر مشکلات تیروئید بر روی تولید مثل زنان چگونه است؟

تیروئید پرکار یا کم کار ممکن است بر تخمک گذاری تأثیر گذاشته و از وقوع آن جلوگیری کند. علاوه بر این، اگر زن تیروئید کم کار داشته باشد، تخمدان ها در معرض خطر بیشتری برای ایجاد کیست هستند. کم کاری تیروئید شدید در واقع می تواند باعث تولید شیر در پستان شود، در حالی که از تخمک گذاری و در نتیجه بارداری جلوگیری کند.

اختلالات تیروئید چگونه در دوران بارداری و زایمان زنان تاثیر دارد؟

اختلالات تیروئید در دوران بارداری می تواند باعث آسیب به جنین شده و پس از زایمان منجر به مشکلات تیروئید در مادر شود، مانند تیروئیدیت پس از زایمان. کمبود هورمون تیروئید می تواند باعث سقط جنین، زایمان زودرس، مرده زایی و خونریزی پس از زایمان شود. زنان مبتلا به پرکاری تیروئید در دوران بارداری در خطر ابتلا به تهوع صبحگاهی شدید تری هستند.

آیا اختلالات تیروئید بر روی یائسگی تاثیر گذار است؟

اختلالات تیروئید ممکن است باعث شروع زودرس یائسگی (قبل از 40 سالگی یا در اوایل دهه 40) شود. برخی از علائم پرکاری تیروئید از جمله قاعده نشدن، گرگرفتگی، بی خوابی و نوسانات خلقی نیز ممکن است با یائسگی زودرس اشتباه گرفته شوند. درمان پرکاری تیروئید گاهی اوقات می تواند علائم یائسگی زودرس را کاهش دهد یا از آن جلوگیری کند.