سوالات متداول در مورد بیماری گواتر (Goiter)

گواتر چیست؟

گواتر برای توصیف غده تیروئید بزرگ شده استفاده می شود. تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در گردن قرار دارد. گواتر معمولاً در نتیجه کمبود ید یا به دلیل مشکل تیروئید ایجاد می شود.

آیا گواتر خطرناک است؟

گواتر نسبتاً شایع است و به طور معمول خطرناک نیست، مگر اینکه علت اصلی بزرگ شدن تیروئید سرطان تیروئید باشد. شناسایی علت گواتر برای رد سرطان مهم است.

علائم گواترکدامند؟

زمانی که گواتر به اندازه کافی بزرگ شود، ممکن است به صورت تورم در گردن ظاهر شود. گواتر معمولاً بدون درد است اما ممکن است علائم مرتبط با فشار ایجاد کند، از جمله:

  • احساس پری یا سفتی گردن
  • مشکل در بلع
  • دشواری در تنفس
  • سرفه کردن
  • تغییر صدای فرد

انواع گواتر کدامند؟

گواتر چند غده ای (Multinodular Goiter)

هنگامی که گواتر حاوی چندین گره (توده یا توده های گرد کوچک) باشد، گواتر چند غده ای نامیده می شود. پزشک برای بررسی وجود سرطان هر کدام از گره ها را با سونوگرافی ارزیابی می‌کند و تعیین می‌کند که آیا نیاز به بیوپسی دارد یا نه.

گواتر ساب استرنال (Substernal Goiter)

در این حالت بزرگ شدن غده تیروئید با گسترش در زیر استخوان سینه و احتمالاً در بین ریه ها اتفاق می افتد.

گواتر به چه دلایلی رخ می دهد؟

شایع ترین علت گواتر در سراسر جهان کمبود ید در رژیم غذایی است. در جاهایی که نمک یددار به راحتی در دسترس است، گواتر ممکن است در نتیجه تولید بیش از حد (پرکاری تیروئید) یا کم (کم کاری تیروئید) هورمون تیروئید یا وجود گره ها در خود تیروئید بوجود بیاید.

درمان گواتر به چه صورت انجام می شود؟

درمان گواتر شامل موارد زیر است:

  • مشاهده و بررسی تیروئید
  • تجویز دارو
  • عمل جراحی
  • سوزاندن گره های تیروئید با امواج رادیوئی (

در صورتی که گواتر هیچ علامتی ایجاد نکند پزشک چه اقداماتی انجام می دهد؟

 اگر گواتر هیچ علامتی ایجاد نکند، پزشک ممکن است با تحت نظر داشتن و مشاهده هرگونه تغییر یا رشد در طول زمان، نظارت دقیقی بر تیروئید داشته باشد. مصرف برخی دارو ها برای عادی سازی سطوح غیرطبیعی هورمون تیروئید ممکن است در کاهش اندازه گواتر مفید باشد. 

درمان گواتر با علامت به چه صورت انجام می شود؟

معمولاً برای گواتری که علائم ایجاد می کند، جراحی توصیه می شود. در صورت امکان، بخشی از تیروئید بزرگ شده یا تمام آن، باید با جراحی (تیروئیدکتومی) برداشته شود.

 هنگامی که گواتر توسط گره یا گره های غیرسرطانی تیروئید ایجاد شود، ممکن است بدون نیاز به جراحی از روش جدیدی به نام سوزاندن گره های تیروئید با امواج رادیوئی (RFA) برای کوچک کردن گواتر و کاهش علائم مربوط به فشار استفاده شود.

جراحی گواتر به چه صورت انجام می شود؟

اگر برای برداشتن گواتر به جراحی نیاز باشد، جراح بهترین روش را برای برداشتن آن تعیین خواهد کرد. ممکن است تمام یا قسمتی از تیروئید از طریق روش بدون اسکار برداشته شود. اگر نیاز به برش گردن باشد، از کوچکترین برش ممکن برای برداشتن ایمن غده تیروئید آسیب دیده استفاده خواهد شد.

 اگر گواتر به طور قابل توجهی در زیر استخوان سینه گسترش یابد، ممکن است لازم باشد یک بریدگی کوچک در استخوان سینه ایجاد شود تا با خیال راحت آن را خارج کرد که معمولاً به یک تیم مجرب جراحی تیروئید برای گرفتن بهترین نتیجه نیاز خواهد بود.