سندرم توراسیک اوت لت، بسته به عاملی که دارد علائمی در شانه، بازو و دست ایجاد میکند مانند بی حسی، گزگز یا ورم و کبودی و غیره. عمل جراحی درمان آن بستگی به عاملی که باعث بروز این سندرم شده است دارد. در اینجا با درمانهای جراحی سندرم توراسیک اوت لت آشنا میشوید.

  • برداشتن دنده اضافی

کسانی که سیاهرگ یا سرخرگشان تحت فشار قرار گرفته و صدمه دیده است، معمولا با عمل جراحی برداشتن دنده درمان میشوند. کسانی که سندرم توراسیک اوت لت عصبی دارند و عصبشان تحت فشار قرار گرفته نیز، اگر فیزیوتراپی و درمانهای فیزیکی دیگر برایشان موثر نباشد تحت این جراحی قرار میگیرند.

در عمل جراحی برداشتن دندده، جراح با حذف دنده اضافی (دنده گردنی) و احتمالا عضله های متصل به آن فضای توراسیک را بازتر میکند تا فشار از روی ساختارهای این ناحیه برداشته شود. طی این عمل جراحی ممکن است بافت جوشگاه ناشی از حرکات تکراری بازو یا شانه (مثلا در شناگران) که باعث تنگی فضا و فشار بر عصبها یا رگها شده است نیز برداشته شود.

 

جراحی برداشتن دنده چگونه است؟

انجام این عمل تحت بیهوشی صورت میگیرد. دکتر جراح ابتدا برشی در بالای ترقوه یا زیر بغل ایجاد میکند و سپس برش را ادامه میدهد تا به دنده اضافی دسترسی پیدا کرده و آن را بردارد. سپس محل زخم با بخیه بسته میشود. بخیه ها معمولا قابل جذب هستند و ظرف چند هفته بهبود می یابند.

عمل جراحی برداشتن دنده اضافی (دنده گردنی) چقدر طول میکشد؟

این جراحی حدود دو ساعت زمان می برد.

پس از جراحی برداشتن دنده اضافی، چقدر طول میکشد تا خوب شوم؟

پس از جراحی باید یک تا سه روز (بسته به وضعیت) در بیمارستان بستری بمانید. بهبودی کامل چند هفته طول میکشد. در این مدت باید فعالیتهای خود را محدود کنید.

 

شکل- باز کردن رگ با بالن

 

  • آنژیوپلاستی با بالن و ونوپلاستی 

جراح برای درمان سندرم توراسیک اوت لت، ممکن است بتواند یک عمل جراحی کم تهاجمی به نام آنژیوپلاستی با بالن یا ونوپلاستی با بالن انجام دهد.

پس از برداشتن دنده اضافی، در آنژیوپلاستی با بالن تلاش میشود سرخرگهای تحت فشار بازو و سینه باز شوند. ونوپلاستی با بالن نیز سرخرگهای بازو و سینه را باز نگه میدارد.

 

آنژیوپلاستی و ونوپلاستی با بالن چگونه انجام میشود؟

بالن زدن تحت بی حسی موضعی انجام میشود و در طی آن بازو را با یک سوزن سوراخ میکند. سپس کاتتر را همراه با یک بالن قابل اتساع داخل سرخرگ یا سیاهرگ میفرستد. کاتتر به فضای تنگ شده رگ که بین اولین دنده و استخوان ترقوه قرار دارد، هدایت میشود.

 

بالن زدن رگ چقدر طول میکشد؟

هر بالن زدن نیم ساعت تا یک و نیم ساعت (بسته به شدت انسداد رگ) طول میکشد.

 

پس از بالن زدن چقدر طول میکشد تا مرخص شوم؟

معمولا در همان روزی که آنژیوگرافی یا ونوگرافی با بالن را انجام داده اید، به خانه برمیگردید.

  • اِسکالِنِکتومی 

در اسکالِنِکتومی (Scalenectomy)، عضلات اسکالن که از فضای توراسیک عبور میکنند، برداشته میشوند تا فشار از روی عصبها یا رگها برداشته شود. این کمک میکند درد برطرف شده و از تشکیل لخته خون در کسان یکه دچار سندرم توراسیک اوت لت نوروژنیک هستند جلوگیری شود. ممکن است این جراحی همراه با عمل جراحی برداشتن دنده انجام شود.

 

عمل جراحی اسکالنکتومی چگونه است؟

در این عمل که تحت بیهوشی صورت میگیرد، دکتر برش کوچکی در بالای استخوان ترقوه ایجاد میکند. اگر دنده نیز لازم باشد برداشته شود، برشی در زیر بازو ایجاد میشود. عضلات اسکالن که باعث تحت فشار قرار گرفتن عصبها، سرخرگها یا سیاهرگها شده اند برداشته میشود. برش با بخیه بسته میشود. ظرف چند هفته بخیه ها جذب میشوند.

 

عمل جراحی اسکالنکتومی چقدر طول میکشد؟

این جراحی تا دو ساعت ممکن است به طول بینجامد.

 

پس از عمل جراحی اسکالنکتومی چقدر طول میکشد خوب شوم؟

معمولا پس از جراحی باید یک شب در بیمارستان بمانید. بهبودی چند هفته زمان می برد. در این مدت فعالیتهای خود را باید محدود کنید.

 

دکتر بهزاد رحمانی